Dračí lodě – Sport

Dračí lodě jsou plnohodnotným a samostatným sportovním odvětvím a nejtýmovějším sportem na světě. Posádku standardní dračí lodě, 12,4 metru dlouhého plavidla o váze čtvrt tuny, tvoří 22 členů: 20 pádlařů, usazených po deseti na každé straně, dále bubeník, jenž udává rytmus, a konečně kormidelník, který loď řídí. Vedle standardních dračích lodí se závodí také v disciplíně malých dračích lodí, jejichž posádka čítá 12 lidí, z nichž deset pádluje, jeden bubnuje a jeden kormidluje.

Závodí se v kategoriích muži, ženy a smíšené posádky (mixy), v kategoriích juniorských i seniorských, v kategoriích sportovních i rekreačních (tzv. kategorie Fun). Jednoduše řečeno, každý si najde tu svou. Na dračích lodích může prostě jezdit každý. Jsou vynikajícím socializačním prostředkem a hojně se jich využívá pro stmelování firemních kolektivů.

Pocit, kdy za zvuku bubnu pádluje 20 lidí jako jeden muž, se nedá popsat, ale jedině zažít. V žádném jiném sportu neprožijete pocit sounáležitosti se svými spolubojovníky intenzivněji. V žádném jiném týmovém sportu nezáleží tolik na jednotlivci a na souznění individualit zároveň. Dračí loď je fascinující organismus a být jeho součástí je ta nejlepší terapie na bolesti naší doby.