Historie dračích lodí

Dračí lodě jsou už více než dva tisíce let tradiční součástí čínské kultury, sloužící původně především rituálním účelům. Podle dávné legendy spáchal básník a vysoký hodnostář Čchü Jüan (Qu Yuan), znechucen korupcí a politickými praktikami, rituální sebevraždu v řece Mi-luo-ťiang. Lidé z okolí rychle vypluli ve svých lodích, aby ho zachránili, avšak nenašli ani jeho tělo. Jako vzpomínka na tuto událost se od těch dob konají závody dračích lodí.

Moderní historie našeho sportu začíná v Hong-Kongu, kde se tamní turistická asociace rozhodla využít těchto úctu vzbuzujících plavidel k podpoře turistického ruchu a roku 1976 uspořádala první ročník dnes již legendárního festivalu dračích lodí. Z tradice se zrodil sport, jehož popularita rychle rostla a šířila se po celém světě. V roce 1991 vzniká Mezinárodní federace dračích lodí (International Dragon Boat Federation – IDBF), orgán zastřešující jednotlivé národní organizace a určující soutěžní pravidla a standardy, na jejichž dodržování dohlíží.

V České republice se dračí lodě objevily roku 1997 a rok poté byly uspořádány první závody, Pražský festival dračích lodí. Také u nás se atraktivní sport rychle uchytil a přilákal i profesionální vodáky. Reprezentační posádky i posádky klubové záhy dosáhly významných úspěchů na mezinárodním poli a dosahují jich dodnes. Oficiální organizací je Česká asociace dračích lodí, vedle níž operuje a závody pořádá rovněž Český svaz dračích lodí.